Kasım 22, 2022

Doğum Kontrol Hapı Yan Etkileri

Doğum kontrol hapı yan etkileri, doğum kontrol hapları öncelikle hamileliği önlemeyi amaçlar. Ama aynı zamanda, özellikle adetle ilgili rahatsızlıklar yaşayan kadınlar için bir dizi ek ve acil sağlık yararı da sunarlar. American College of Obstetrics and Gynecology’ye (ACOG) göre OCP’ler, tüm yetişkin kadınların %40’ında1 görülen ve işe-okula devamsızlığa yol açabilen şiddetli adet ağrısının (dismenore) semptomlarını hafifletmeye veya azaltmaya yardımcı olur. Hap (diğer hormonal kontraseptiflerin yanı sıra), anemiye yol açabilen aşırı adet kanamasının (menoraji) tedavisinde yararlıdır ve ayrıca akne ve aşırı kıllanmayı (hirsutizm) azaltma potansiyeline sahiptir. Diğer kontraseptif olmayan kullanımlar şunları içerir: menstrüel ilişkili migrenlerin önlenmesi ve endometriozise eşlik eden pelvik ağrının ve uterus fibroidlerine bağlı kanamanın tedavisi. ACOG tarafından belirlenen ek faydalar, düzensiz adet dönemlerinin normalleştirilmesi ve menstrüasyonun baskılanmasıdır. Bazı kadınlar için ne zaman regl olacaklarını tahmin etmek veya adet görmekten tamamen kaçınmak bir kolaylık olabilir; diğerleri için adet düzenlemesi, migreni ve adetin diğer ağrılı “yan etkilerini” önlemeye yardımcı olabilir.

Bugüne kadar, kadınların doğum kontrol hapları yan etkileri hamileliği önleme dışındaki amaçlar için ne ölçüde kullandığı hakkında çok az şey bilinmektedir.

Şu anda üç tip oral kontraseptif hap vardır: kombine östrojen-progesteron(yasmin doğum kontrol hapı ve Yazz doğum kontrol hapı gibi), sadece progesteron içeren ve sürekli veya uzun süreli kullanım hapı. Doğum kontrol hapı, ABD’de en sık reçete edilen doğum kontrol şeklidir. Halen doğum kontrolü kullanan 15 ila 44 yaş arası kadınların yaklaşık %25’i, tercih ettikleri yöntem olarak hapı kullandıklarını bildirdi. En sık reçete edilen hap, östrojen ve progesteron içeren kombine hormon hapıdır. Progesteron gebeliği önleyen hormondur ve östrojen bileşeni adet kanamasını kontrol eder. Doğum kontrol hapları öncelikle hamileliği önlemek için kullanılır. Bu doğum kontrol şeklinin etkinliği, tipik ve mükemmel kullanım olarak adlandırılır.

Çoğu kadın doğum kontrol hapı yan etkileri hamileliği önlemek için alıyor, ancak %14’ü onları doğum kontrol dışı nedenlerle kullanıyor. OCP’ler, diğer sağlık durumlarını, özellikle adet ağrısı, düzensiz adet kanaması, fibroidler, endometriozis ile ilgili ağrı ve adet ile ilgili migren gibi adet ile ilgili bozuklukları ele almak için kullanılabilir. FDA, belirli markalar için akne için kombine hapları resmi olarak onayladı.

Güçlü epidemiyolojik kanıtlar, kombine OK kullanan kadınlarda hiç kombine OK kullanmayanlara kıyasla endometrial kanser riskinde %50 azalma olduğunu desteklemektedir. Bu etki 20 yıla kadar devam eder. Kombine OK kullanımı yumurtalık kanseri riskini %27 azaltır; kullanım süresi ne kadar uzun olursa, risk azalması o kadar fazla olur. OK’lerin ayrıca kolon kanseri riskini %18 oranında azalttığı bildirilmiştir. Hatta bazı formülasyonların akne ve hirsutizm tedavisi için endikasyonları vardır(kaynak, kaynak)

Progesteron, gebeliğin önlenmesinden birincil derecede sorumludur. Ana etki mekanizması yumurtlamanın önlenmesidir; folikül gelişimini engellerler ve yumurtlamayı önlerler. Progestojen negatif geribildirim, gonadotropin salgılayan hormonun nabız frekansını azaltmak için hipotalamusta çalışır. Bu da folikül uyarıcı hormonun (FSH) salgılanmasını azaltacak ve lüteinizan hormonun (LH) salgılanmasını azaltacaktır. Folikül gelişmiyorsa, estradiol seviyelerinde bir artış olmaz (folikül estradiol yapar). LH sekresyonunda progestojen negatif geri bildirimi ve östrojen pozitif geri bildiriminin olmaması, döngü ortasındaki LH dalgalanmasını durdurur. Folikül gelişmediği ve folikülü serbest bırakacak LH dalgalanması olmadığı için yumurtlama önlenir.

Doğum Kontrol Hapı Yan Etkileri Hakkında Ayrıntılı Bilgiler ve Akne Tedavisinde Kullanımı
Doğum Kontrol Hapı Yan Etkileri Hakkında Ayrıntılı Bilgiler ve Akne Tedavisinde Kullanımı

Östrojenin, yavaşlamış FSH sekresyonu ile ön hipofiz üzerindeki olumsuz geri bildirimi nedeniyle foliküler gelişimi inhibe etme konusunda bir miktar etkisi vardır; progesteronun etkisi kadar belirgin değildir. Diğer bir birincil etki mekanizması, progesteronun, servikal mukusu düşmanca hale getirerek spermin serviks ve üst genital sistemden geçmesini engelleme yeteneğidir. Progesteron kaynaklı endometrial atrofi implantasyonu caydırmalıdır, ancak bunun olduğuna dair bir kanıt yoktur.

Doğum kontrol hapı yan etkileri; olağan östrojen bileşeni, değişen derecelerde androjenik ve progestojenik potansiyele sahip farklı nesil progestin bileşenleri ile birleştirilir. Kombinasyon, progestin bileşeni ve östrojen ve progestin bileşeni dozu ile arzu edilen etkilere ve advers olay riskine dayalı olarak reçete edilir.

(Visited 145 times, 1 visits today)

Subscribe to the newsletter

Fames amet, amet elit nulla tellus, arcu.

Leave A Comment


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

(Visited 145 times, 1 visits today)