Written by 22:57 Haftanın Molekülü

Paxera Yan Etkileri ve Paxera Kullananlar

Paxera yan etkileri; yani etken madde olarak paroxetine genel itibari ile bütün antidepresanların çalışma mekanizmasına benzer şekilde çalışmaktadır genel olarak diğer ilaçlarla benzer yan etkilere sahiptir.

Genel itibari ile serotonin taşıyıcısı kanalın içerisine giren molekül bölgeden geçişi engelleyerek  seçici serotonin geri alım inhibitörü olarak işlev gören bir antidepresan hücrenin serotonin ile birlikte daha fazla kalmasını sağlar. Paxera için her ne kadar teknik bir bilgi gerektiren bir inceleme olsa da aşağıdaki video konuyu daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. Videoda görüldüğü gibi paxera yani paroxetine molekülü kanalın içerisinde bulunmakta ve geçişi engellemektedir. Paxera G Proteini Eşleştirilmiş Reseptör Kinaz 1 yapısı ile de yakından ilişkilidir ve onu da ikinci videoda görebilirsiniz.

PDB ID: 6VRH
PDB ID: 4L9I

Paxera yapısı itibari ile pek çok fonksiyonel grup içermektedir. Paxera’nın sentezi ise aşağıdaki görseldeki gerçekleşmektedir. Uzun ve zor bir sentez süreci içeren paxera etken maddesi paroxetine bu nedenledir ki pahalı bir ilaç olarak karşımıza çıkmaktadır.

paxera yan etkileri ve paroksiten sentez şeması
Kaynak için tıklayınız

Paroksetin(Paxera) Diğer İlaçlar ile Birlikte Kullanımı

Paxera yan etkileri hakkında bilgi vermeden önce diğer ilaçlar ile ve maddeler ile etkileşimlerine göz atmak gerekli olabilir. Paroksetin, alkol, haloperidol ve lorazepam dahil olmak üzere merkezi sinir sistemi depresan ilaçlarının etkilerini güçlendirmez. Paroksetin ve Metabolit II, CYP2D6’nın inhibitörleri olduğundan, yine bu enzim tarafından metalize edilen diğer ilaçlarla yüksek potansiyelli bir farmakokinetik etkileşim vardır. Paroksetin ile birlikte uygulandığında, trisiklik antidepresanlar gibi diğer ilaçların plazma seviyeleri artabilir. Paroksetin plazma seviyeleri, simetidin gibi bir enzim inhibitörü ile birlikte uygulandığında artabilir veya fenobarbital veya fenitoin gibi bir enzim indükleyici ile birlikte uygulandığında azalabilir.

Paxera 20 mg Yan Etkiler

Paxera yan etkileri doza göre farklılık göstere bilir. Paxera 20, 30 ve 40 mg’lık olarak hastalar üzerinde kullanılmaktadır. 20 mg ikiye bölünerek kullanılabilir(doktor tavsiyesi var ise). Paxera 20 mg özellikle başlangıç dozu olarak kullanılan bir doz olmak ile birlikte paxera yan etkileri belli boyutlarda hissettirmektedir.

Seçici Serotonin Geri Alım İnhibitörleri

Paroxetine (Paxil, Paxera), bir SSRI sınıfına aittir. Diğer antidepresan ajanlarda olduğu gibi, klinik bir etki görülmeden önce birkaç haftalık tedavi gerekebilir. Paroksetin, majör depresif bozukluk, agorafobili veya agorafobisiz panik bozukluğu, obsesif-kompulsif bozukluk, sosyal anksiyete bozukluğu, yaygın anksiyete bozukluğu, travma sonrası stres bozukluğu ve adet öncesi disforik bozukluğu tedavi etmek için kullanılabilir. Paxera yan etkileri aşağıdaki gibi sıralamabilir:

  • Kilo alımı
  • Cinsel işlev bozukluğu
  • Sedasyon ve kabızlığın yan etkilerinden bahsedilmiştir.

Paxera Kullananlar ve Yorumları

Paxera yan etkileri göz önünde bulundurularak sadece doktor tavsiyesi ile kullanılması gereken bir ilaçtır. Kişiden kişiye göre etkileri aşırı veya çok az olabilmektedir. İlacın etkileri doktorunuza her zaman bildirilmelidir. Paxera yan etkileri doktorunuza raporlandığında doktorunuz sizin için farklı bir ilaç belirleyebilir. Paxera kullanıcıları;

  • Yan etkilerin fazlalığından
  • İlacın aşırı veya az etkisi olduğundan
  • Serotonin sendromundan
  • Cinsel işlev bozukluğundan
  • Aşırı iştah sonucu kilo alımından
  • Yan etkilerin şiddetinden

şikayet etmekte ve kullanıcı yorumları raporlanmaktadır.

Paxera Ne İşe Yarar

Paxera serotonin geri salınım inhibitörleri sınıfına ait bir antidepresandır. Serotonin kanallarını tıkayarak hücrenin serotonin ile daha fazla muhatap olmasını sağlar ve artan serotonin düzeyi kendinizi mutlu hissetmenizi sağlar. Serotonin reseptörlerini tıkayan başka ilaçlar da bulunmaktadır. Bu ilaçların antidepresan sınıfında olmaları gerekmemekte ana etki bakımından başka etkileri olabilmektedir. Bunlardan biri olan ketiapin(ticari isimlerinden biri olan seroquel) hakkında daha fazla bilgi almak için Seroquel Yan Etkileri ve Seroquel Kullananlar yazısını okuyabilirsiniz. Paxera yan etkileri bu ilaçlardan farklılık göstermekte ve antipsikotik ilaç sınıfına ait olan Seroquel yan etkileri paxera yan etkilerinden oldukça farklılık göstermektedir. İki ilacın da doktor tarafından reçete edilmesi gerekmektedir.

(Visited 3.556 times, 94 visits today)
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , Last modified: 5 Ocak 2022
Close