Written by 00:06 Haftanın Molekülü

Seroquel Yan Etkileri ve Seroquel Kullananlar

Seroquel dopamin antogonisti, etken maddesi ketiapin olan antipsikotik sınıfında bir ilaçtır. İlaç kimyasal yapı bakımından pek çok fonksiyonel grup içermekle birlikte temelde benzotiazepin türevi bir ilaçtır. Piperazin ve eter gruplarını da içermektedir. Seroquel yan etkileri bakımından şiddetli olabilen bir ilaçtır. Özellikle aşırı dozda şiddetli Seroquel yan etkileri görülür. Seroquel yani ketiapin yapısını aşağıda görebilirsiniz.

Seroquel yani ketiapin molekül yapısı, seroquel yan etkileri
Ketiapin

Seroquel yani keriapin dopamin reseptörlerine bağlanır, dopaminin kendisinin reseptörüne bağlanmasını önler, böylece işlevine müdahale eder. Seroquel’in etki ettiği ikinci mekanizma, başta 5HT2A olarak adlandırılan serotonin reseptörlerini bloke etmektir. Seroquel yan etkilerini yakından inceleyelim.

Ketiapin, Seroquel ve Gyrex ticari isimleri ile satılmaktadır. Seroquel 25 mg ve daha yüksek dozlarda satışı yapılan bir ilaçtır. Doz ayarlaması için mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Seroquel Yan Etkileri

Seroquel sadece dokror tavsitesi ile kullanılması gereken, kişinin kendi başına kullanmasının uygun olmadığı “güçlü” bir ilaçtır. Özellikle aşırı dozlarda ciddi yan etkiler gösterme olasılığı bulunmaktadır. Bu yüzden doktor reçete etmeden kullanılmamalıdır. Seroquel yan etkileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Baş dönmesi
  • Ağızda kuruluk
  • Uyku hali
  • Burunda tıkanıklık(burun tamamen tıkanabilir ve nefes almada zorluk olabilir)
  • İlacın kesilmesi ile birlikte uyku düzeninde bozukluk ve uyuyamama
  • Sersemlik
  • Kalp ritim bozukluğu(çarpıntı)
  • İntihar düşüncesi

Bu ilacın kullanımında araç ve makine kullanımı kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Özellikle uyku halinin baskınlığı bunun birincil sebidir.

Seroquel ve Dopamin Reseptörüne Bağlanması

Seroquel yani ketiapin dopamin resöptörüne bağlanmaktadır. Dopamin reseptörü yapısı ve işleyişini daha yakından incelemek için aşıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

Dopamin Reseptörü ve Seroquel PDB ID: 7CMU

Videoda gördüğünüz protein yapı bir G proteini ile eşleşmiş resöptör yapısındadır. Yapı bir sinyal proteinidir. Yine videoda, reseptöre tutunmuş olan bir ligandın durumu görülmektedir. Konuyla ilgili daha çok bilgi almak için Benzodiazepin Türevleri ve Yan Etkileri, Yasmin Doğum Kontrol Hapı ve Yan Etkileri yazılarını okuyabilirsiniz.

Seroquel Kullanan Yorumları

İlacı kullananlar ilaç alındıktan yarım saat sonra kadar sersemlik ile beraber uykulu hissetmeye başladıklarını raporlamışlardır. Bu durum özellikle burun tıkanıklığı ile birleşince uykuya dalmada zorluk dolayısıyla sersemlik halini beraberinde getirmektedir. İlacın aşırı doz alınası sonucu şiddetli ağız kuruluğu görülmektedir. Seroquel yan etkileri başında gelen uyku hali burun tıkanıklığı ile birleştiğinde ciddi “rahatsızlık” hissini beraberinde getirmektedir. Baş dönmesi sık görülen etkilerdendir. Kalp ritim bozukluğu ise tehlike arz eden ve doz aşımı belirtilerinin başında gelen etkilerdendir.

(Visited 867 times, 6 visits today)
Etiketler: , , , , , , , , , , Last modified: 1 Kasım 2021
Close